fbpx

Ключові результати економіки України: поточний підсумок та прогноз

а тлі рекордних показників щодо інфляції, банківського сектору та ВВП на кінець минулого року, початок 2019 року був характерний певним уповільненням.  Зокрема, у січні-лютому 2019 року економічна активність у цілому залишалися помірною – у річному вимірі індекс виробництва базових галузей (ІВБГ) знизився на 0.5% передусім через падіння обсягів промислового виробництва.

Попри зниження показників попереднього періоду, у порівнянні з січнем 2019 року, показники лютого поліпшилися майже за всіма видами діяльності, крім гуртової торгівлі та енергетики. Зокрема прискорилося зростання роздрібного товарообороту та пасажирських перевезень, що свідчить про стійке зростання споживчого попиту. Останній підтримувався високими темпами зростання заробітних плат, які в лютому збільшилися (до 20.4% р/р та 10.7% р/р у номінальному та реальному вимірах відповідно).

Рисунок 1 –  Заробітна плата, % р/р

Індекс реальної заробітної плати у лютому 2019 році у порівнянні з січнем 2019 року становив 101,7%, а відносно лютого 2018 року – 110,7%.

Результат зовнішньоекономічної діяльності

За даними НБУ, у лютому поточний рахунок платіжного балансу зведено з дефіцитом (0.4 млрд дол.) унаслідок суттєвого прискорення зростання імпорту товарів, на що вплинули тимчасові чинники. Зростання експорту товарів залишалося стійким завдяки подальшому нарощенню постачання продовольчих товарів. За фінансовим рахунком приватний сектор забезпечив незначний приплив капіталу (0.1 млрд дол.). У результаті платіжний баланс зведено з дефіцитом (0.2 млрд дол.), що разом з виплатами перед МВФ призвело до незначного скорочення міжнародних резервів (до 20.2 млрд дол. або 3.3 місяця майбутнього імпорту).

Бюджетно-фіскальний сектор

Дефіцит державного бюджету істотно звузився (до 1.8 млрд грн) завдяки поліпшенню доходів та уповільненню зростання видатків. Доходи зросли (на 24.8% р/р) як коштом внутрішніх податків, так і надходжень з імпортованих товарів на тлі прискорення зростання імпорту. Однак значний внесок у зростання доходів мали й тимчасові чинники, зокрема розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією. Зростання видатків уповільнилося (до 9.6% р/р), зокрема через вирівнювання бази порівняння для витрат на підтримку Пенсійного фонду. Завдяки меншому дефіциту державного бюджету і традиційному профіциту місцевих бюджетів зведений бюджет повернувся до профіциту (5.1 млрд грн).

Монетарна політика та фінансовий сектор

У лютому 2019 року споживча інфляція сповільнилася до 8.8% р/р з 9.2% р/р у січні. У місячному вимірі ціни зросли на 0.5%.

Рисунок 2 – Індекс споживчих цін, %

Як засвідчують дані, опубліковані Державною службою статистики України, у місячному вимірі ціни зросли лише на 0,5%, а з початку року на 1,5%. Фактичний показник інфляції в лютому практично відповідав траєкторії прогнозу.

На березневому засіданні з питань монетарної політики Правління НБУ прийняло рішення залишити облікову ставку незмінною на рівні 18.0% річних.

Облікова ставка НБУ має не лише індикативний характер, а й ключовий – інструмент грошово-кредитної політики, з усіма причинно-наслідковими передавальними ефектами впливу на економіку країни, тому фактор ставки визначав вартість ринкових ресурсів. Так, дохідність гривневих ОВДП у березні у порівнянні з попереднім місяцем практично не змінилася.

В підсумку за січень-березень 2019 року нерезиденти наростили свої вкладення в ОВДП в 3,2 раза (в вартісному вираженні — на 13,9 млрд грн). Високі ставки по ОВДП, на рівень яких впливає і зберігається на високому рівні облікова ставка НБУ, переважили політичні ризики, що обумовлені виборчим циклом 2019 року. Йдеться переважно про придбання іноземцями «коротких» облігацій, термін обігу яких знаходиться в межах від 3 до 6 місяців. Враховуючи досвід минулих років, погашення цінних паперів може обумовити надмірний попит та девальваційні тенденції, які припадають на червень-липень поточного року.

Імовірність зростання вкладень в їх держпапери підвищується. Відносно України це може привести до того, що частина коштів, отриманих від погашення короткострокових ОВДП не буде конвертована в іноземну валюту, а буде реінвестована в боргові держпапери України.

UIIR також залишався майже незмінним, незначно коливаючись біля нижньої межі коридору ставок НБУ за інструментами постійного доступу. Водночас у відповідь на зниження вартості міжбанківських ресурсів у лютому та послаблення попиту на кредити в умовах низької ділової активності на початку року вартість кредитів зменшилася. Також знизилася дохідність депозитів ДГ у національній валюті.

Валютний ринок

На валютному ринку за три перших місяці 2019 року гривня зміцнилася відносно долара на 1,8%, відносно євро на 3,7% (при оцінці динаміки курсу гривні до євро потрібно врахувати підвищення курсу долара до євро за цей період з 1,14 до 1,12. Станом на березень, на валютному ринку зберігалася сприятлива ситуація завдяки припливу іноземних портфельних інвестицій та збільшенню пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків у першій половині місяця. Останнє, серед іншого, пов’язано із завершенням строків сплати річних податків до державного бюджету. Водночас у другій половині березня попит на ІВ зріс, що частково демонстрував ситуативну купівлю з боку окремих учасників ринку.

Надалі, стабільність валютного ринку України визначатимуть такі фактори:

  • експорт аграрної продукції — врожаю минулого року зернових, який був рекордним – 70,1 млн тон. Отримано найвищі в історії показники валового збору кукурудзи, сої, соняшнику. Експортний потенціал аграрної продукції – істотний чинник стабілізації валютного ринку, який і надалі буде впливати в короткостроковій перспективі.
  • зростання попиту на продукцію і напівфабрикати з чорних металів (вони є другою після сільгосптоварів статтею українського експорту). Ціни демонструють позитивну динаміку — за перші три місяці 2019 року вартість метричної тонни сталі зросла на 6%.
  • закупівлі природного газу з настанням тепла знижуються, що зменшує попит на іноземну валюту.

Зовнішні фактори, які обумовлюють стан валютного ринку, також обумовлюють оптимістичний прогноз. Зокрема, йдеться про позитивні очікування ринків, що розвиваються. Цей чинник може справити позитивний вплив на стабільність гривні в перспективі до кінця року.

Нагадаємо, американський центробанк вирішив згорнути програму посилення монетарної політики, яка тривала чотири роки. На засіданні Федерального комітету було прийнято рішення не змінювати ключову ставку, а також оголошено про плани згорнути чинну з 2017 року програму скорочення балансу, в рамках якої вона гасить державні та іпотечні облігації, які було куплено в процесі трьох раундів «кількісного пом’якшення».

Відтак, підвищення ставок і посилення монетарної політики, швидше за все, не буде в США, Великобританії та ЄС. Причинно-наслідковий зв’язок жорсткості монетарної політики та відтоку капіталу країн з ринками, що розвиваються полягає в реакції підвищення внутрішніх ключових ставок.  Це  відбивалося на збільшенні вартості  фінансового ресурсу  в  відповідних країнах,  що  згодом призводило до падіння  інвестицій.

Необхідно підкреслити, що за оцінками Інституту міжнародних фінансів (IIF), у 2018 році приплив капіталу до економік, що розвиваються, за винятком Китаю, скоротився на 30%. Причина – жорстка  монетарна та м’яка фіскальна політика в США. Менший приплив  капіталу  призвів  до  падіння  акцій  відповідних країн (за 11 місяців індекс MSCI EM знизився на 12.2%), знецінення їхніх валют (індекс MSCI EM Currency упав на 3.6%)  та  підвищення  дохідності  їхніх  єврооблігацій.

Тимчасове зупинення підвищення ставки ФРС є позитивним сигналом, який засвідчує скорочення провокативних факторів відпливу капіталу із країн з ринками, що розвиваються.

Звичайно, істотний вплив на курсову динаміку може надати продовження співпраці України з МВФ.  Період виплати заборгованості, яку реструктуровано п’ять років тому, вже на часі, відтак Україні необхідно рефінансувати борговий тягар в найближчі два роки з валютних резервів, які складають 20 мільярдів доларів. На тлі поточних боргових зобов’язань було б украй бажано продовження залучення кредитів МВФ і пов’язаного фінансування.

У світлі тенденцій світового ринку, можна окреслити декілька сценаріїв, перший із яких є не лише оптимістичним, а  й реалістичним: співпраця з МВФ, сприятливі ціни на світових ринках.  В перелічених умовах, наступні кілька років наша економіка має шанс на зростання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *